Nawet regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, odpowiednia higiena i gorliwa profilaktyka mogą okazać się niewystarczające dla utrzymania jamy ustnej w doskonałej kondycji. Dlatego czasami konieczne może okazać się leczenie, a nawet usunięcie zęba. Na szczęście w przypadku martwego zęba, który jest ciemniejszy od pozostałych, nie trzeba od razu dokonywać ekstrakcji zęba – można założyć licówkę.
Martwy ząb, czyli jaki?
Martwy ząb to ząb, który utracił swoją miazgę, czyli żywą tkankę wewnątrz zęba i nie jest już ukrwiony przez naczynia krwionośne. Może to być wywołane przez różne przyczyny, takie jak:
- próchnica: najczęstsza przyczyna martwego zęba;
- uszkodzenie mechaniczne: np. uraz zęba;
- zakażenie: np. zapalenie miazgi zęba, które prowadzi do martwicy zęba;
- leczenie kanałowe: endodontolog może usunąć miazgę z zęba, aby zatamować przewodzenie bólu lub zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia.
Martwy ząb jest bardziej podatny na pękanie i złamanie, a także jest trudniejszy do leczenia niż żywy ząb. Leczenie martwego zęba może polegać na leczeniu endodontycznym, które polega na usunięciu martwej miazgi i wypełnieniu kanałów zęba, lub na całkowitym usunięciu zęba. Jeśli martwy ząb jest zdrowy i nie ma oznak zakażenia, lekarz może zdecydować się na wykonanie licówki, która da estetyczny efekt w postaci białych zębów.
Licówka na martwy ząb
Licówka na martwy ząb jest trudniejsza do wykonania niż na żywy ząb, ponieważ martwe kości są bardziej kruche i podatne na pękanie. Jeśli martwy ząb jest zdrowy i nie przejawia oznak zakażenia, lekarz może zdecydować się na wykonanie licówki. Jednak w przypadku martwego zęba z oznakami zakażenia lub choroby przyzębia, stomatolog może zalecić leczenie endodontyczne (leczenie miazgi) lub usunięcie zęba.
Przygotowanie do założenia licówek
Przed założeniem licówek, pacjent musi przejść wstępne badanie stomatologiczne, aby lekarz mógł ocenić stan zębów i czy licówki są odpowiednią opcją leczenia. Badanie to powinno obejmować następujące elementy:
- Anamneza. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, pyta o jego historię medyczną i stomatologiczną, aby uzyskać jak najwięcej informacji na temat jego aktualnego stanu zdrowia i potrzeb.
- Diagnoza stanu zębów. Stomatolog ocenia stan zębów pacjenta, aby zobaczyć, czy są one zdrowe i czy nie przejawiają oznak próchnicy, złamań czy innych problemów.
- Ocena szczęki. Lekarz sprawdza stan szczęki pacjenta, aby zobaczyć, czy jest ona prawidłowo ustawiona i czy nie ma oznak problemów z uzębieniem.
- Ocena przestrzeni międzyzębowych. Stomatolog kontroluje stan przestrzeni międzyzębowych pacjenta, aby zobaczyć, czy są one odpowiednio oczyszczone i czy nie ma oznak problemów z dziąsłami.
- Ocena radiologiczna. Lekarz ocenia zdjęcia radiologiczne zębów pacjenta, aby zobaczyć, czy są one prawidłowo ustawione i czy nie ma problemów z kością.
- Wizualizacja i plan leczenia. Stomatolog omawia z pacjentem jego oczekiwania dotyczące wyglądu zębów po zabiegu i przygotuje plan leczenia.
Zakładanie licówki na martwy ząb
Procedura wykonania licówki na martwym zębie jest podobna do tej wykonywanej na żywym zębie. Lekarz musi usunąć nieco tkanki zęba, aby mieć miejsce na licówkę. Następnie wykonuje odbicie zębów pacjenta (wycisk ortodontyczny), które jest przesłane do pracowni protetycznej, gdzie przygotowywana jest licówka. Po kilku dniach lekarz przymocowuje trwale licówkę do martwego zęba pacjenta. Należy pamiętać, że licówki na martwym zębie mogą być mniej trwałe niż na zdrowym zębie, dlatego ważne jest, aby pacjent dbał o nie i regularnie chodził na kontrole do gabinetu stomatologicznego.
Nowoczesna stomatologia oferuje coraz to nowsze i skuteczniejsze rozwiązania, między innymi nakładki, które doskonale maskują martwe zęby i nie wyróżniają się pośród pozostałych (zdrowych) zębów. Dzięki temu każdy może zamaskować nieestetyczny defekt, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i bez skrępowania odpowiadać na zadawane pytanie i każdego witać z szerokim uśmiechem od ucha do ucha.
Czytaj także:
- Na ile zębów zakłada się licówki? Licówki na zęby – wskazania i opis zabiegu
- Licówki bez szlifowania zębów – kiedy warto się zdecydować?
- Licówki – piłowanie zębów. Czy szlifowanie zębów pod licówki je niszczy?
- Korony, licówki – co wybrać i czym się kierować?
- Licówki na krzywe zęby i zgryz – wskazania i opis zabiegu
- Licówki na zęby – charakterystyka, typy i zakładanie licówek