Zabieg implantacji przeprowadzić na kilka sposobów. Czasami stomatolog najpierw wszczepia implant w dziąsło, a protezę korony zęba mocuje do niej później. Osteointegracja – zrośnięcie się wszczepu z kością – zwykle trwa przez 3–6 miesięcy. W niektórych przypadkach da się wykonać szybszą procedurę i od razu wstawić protezę razem ze śrubą gojącą. Komplikacje i objawy odrzucenia implantu zęba najczęściej pojawiają się przy metodzie jednoetapowej. Pojawia się ból i stan zapalny, dochodzi do krwawienia dziąseł, dolegliwości mogą obejmować sąsiednie uzębienie. Po opanowaniu sytuacji najczęściej można ponownie wykonać zabieg stomatologii estetycznej, choć nie od razu.
Główne powody odrzucenia implantów zębowych
Wszczepy i śruby, które mają zintegrować się z tkanką kostną, najczęściej są tytanowe. To materiał biozgodny, który jednak u niektórych pacjentów może wywoływać alergiczne. Nie można przy tym całkowicie wykluczyć uczulenia na inną substancję składową. Najczęstszą przyczyną odrzucenia implantów zębowych są zaniedbania, nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz nieprzestrzeganie zaleceń po zabiegu. Niewskazane czynności to przede wszystkim:
- szczotkowanie okolic wszczepu przed upływem 10 dni;
- spożywanie pokarmów, które obciążają implant stomatologiczny – twarde jedzenie, potrawy kwaśne, ostre, alkohol;
- palenie papierosów.
Duże znaczenie ma też prawidłowe stosowanie środków antybakteryjnych. Do „zabronionych” pokarmów, używek czy swobodnego mycia zębów można wrócić, ale dopiero po określonym czasie od zabiegu wszczepienia implantu. Dokładne wskazówki zawsze przekazuje dentysta. Do wystąpienia objawów odrzucenia implantu zębowego mogą przyczyniać się również:
- zaburzenia układu odpornościowego, m.in. cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby autoimmunologiczne;
- niektóre leki, np. difosforany na osteoporozę;
- wcześniejsza infekcja przyzębia w okolicy implantu;
- słabe ukrwienie dziąseł;
- nieprawidłowe przeprowadzenie procedury założenia implantu zębowego
Najczęstsze objawy odrzucenia implantu zęba – powikłania po wszczepieniu protezy
Zapalenie tkanek wokół implantu wiąże się z bólem i zaczerwienieniami dziąseł, czasami dochodzi do krwawienia i wypływy ropnej wydzieliny. Proces gojenia spowalnia, a dolegliwości bólowe nie ustępują. Wśród możliwych objawów odrzucenia implantów zębowych są również:
- ból gardła;
- gorączka;
- powiększenie węzłów chłonnych;
- zmęczenie.
Wyczuwalna ruchomość lub całkowite wypadnięcie wszczepu świadczą o złym osadzeniu implantu w kości podczas zabiegu chirurgicznego albo uznaniu sztucznego korzenia za ciało obce przez organizm. Weryfikacja rzeczywistej przyczyny wymaga badań stomatologicznych. Żadnego objawu odrzucenia implantu zęba nie należy lekceważyć. Rozwój zapalenia tkanek okołowierzchołkowych i błony śluzowej jamy ustnej może doprowadzić do stanu zapalnego sąsiednich zębów i zakażenia ogólnoustrojowego.
Postępowanie po odrzucie implantu zęba. Co robić, gdy masz objawy odrzucenia implantu zęba?
Jeśli rozpoznasz u siebie objawy odrzucenia implantu zęba, natychmiast zgłoś się do stomatologa. Sposób dalszego postępowania zależy od symptomów, ich nasilenia, stwierdzonych przyczyn odrzutu oraz poziomu utraty masy przez kość. Wśród możliwych metod leczenia są:
- antybiotykoterapia infekcji bakteryjnej;
- dezynfekcja ran;
- przeszczep tkanki kostnej w okolice implantu;
- usunięcie wszczepu i zastąpienie go nowym.
Na ponowne wszczepienie implantu po odrzucie pacjent musi trochę zaczekać, zwykle ok. 6 miesięcy. Specjaliści stomatologii często powołują się na badania statystyczne Clinical Oral Implants Research – zgodnie z nimi powtórzony zabieg implantologiczny kończy się powodzeniem w 83,3% takich przypadków.
Zalecenia stomatologiczne po wstawieniu implantu. Higiena jamy ustnej, zębów, dziąseł i protez
Aby zminimalizować ryzyko odrzucenia implantu, należy przestrzegać wszystkich zaleceń pozabiegowych. Szczoteczką należy operować z dala od gojących się okolic wszczepu, a po każdym myciu zębów należy przepłukać jamę ustną płynem antyseptycznym. Lepiej unikać miejsc, w których panuje wysoka temperatura – saun, solariów etc. Do czasu zagojenia rany należy całkowicie odstawić alkohol i powstrzymać się od palenia tytoniu. Porady z zakresu diety to najczęściej:
- w dniu zabiegu nie sięgać po cytrusy, napoje gazowane, produkty mleczne;
- żadnego jedzenia przez 2 godziny po implantacji;
- przez kolejne 2 dni spożywać pokarmy płynne, które osadzą się na implancie (np. jogurty, musy, zupy);
- w tym samym czasie unikać potraw kwaśnych, ostrych oraz wymagających mocnego gryzienia i miażdżenia.
Na opuchliznę, której nie towarzyszą poważniejsze objawy odrzucenia implantów zębów, pomogą chłodne kompresy. Gdyby pojawiły się inne symptomy, nie zwlekaj z kontrolą implantologiczną u specjalisty.
Czytaj także:
- Czy implant zęba boli? Wszystko, co należy wiedzieć!
- Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant?
- Odrzucenie implantu zęba – postępowanie naprawcze. Jak wygląda zabieg stomatologiczny?
- Implanty zębów cała szczęka – cena
- Ile trwa zrobienie implantu zęba? Wszystko, co powinni wiedzieć pacjenci
- Korony na implantach – ile kosztują, kiedy warto się na nie zdecydować?
- Implanty zamiast protezy – kiedy będą lepszym rozwiązaniem?
- Czy implant zęba boli? Wszystko, co należy wiedzieć!
- Co zamiast implantu? Czym uzupełnić brakujący ząb?
- Korony na implantach – ile kosztują, kiedy warto się na nie zdecydować?
- Proteza na implantach – ile kosztuje, kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?