Implanty zębowe stają się coraz popularniejsze. Metoda ta w wielu przypadkach stanowi wygodną alternatywę dla tradycyjnych protez zębowych. Możliwość odzyskania uzębienia to dla wielu osób przywrócenie komfortu życia. Sam zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem, a to oznacza, że pacjent nie odczuwa żadnych bodźców bólowych. Po wyrwaniu zęba należy jednak odczekać kilka miesięcy, zanim będzie można wszczepić implant. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, ile po wyrwaniu zęba można założyć implant. Odpowiadamy!
Ekstrakcja zęba – kiedy jest konieczna?
Dawniej ekstrakcja zęba była najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na to, aby pacjent przestał odczuwać ból zębowy. Współczesna stomatologia jest jednak na tyle rozwinięta, że nawet leczenie zepsutych zębów nie sprawia jej dużych trudności. Wyrwanie zęba robi się więc w ostateczności, gdy zęby są już w takim stanie, że nie da się ich wyleczyć. Dzieje się tak, gdy doszło do zaawansowanej choroby próchniczej, występuje zaawansowana paradontoza lub pacjent przeszedł silny uraz. Powstałe w wyniku ekstrakcji ubytki w uzębieniu stanowią dla wielu osób nie tylko problem estetyczny, lecz także zdrowotny. Brak uzębienia może doprowadzić do zaniku kostnego. Zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu uzupełnienia ubytków zębowych. To dlatego warto zdecydować się na odbudowę za pomocą nowoczesnych implantów zębowych. Po usunięciu zęba należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i przybliżamy tę kwestię poniżej.
Ile czasu musi minąć od wyrwania zęba, aby wstawić implant?
Brak zębów to problem estetyczny, zdrowotny i funkcjonalny. Pacjent, który ma braki w uzębieniu, odczuwa kłopoty z gryzieniem, a sąsiednie zęby mogą się przemieszczać w kierunku luki. Właśnie dlatego warto zdecydować się na wprowadzenie implantu zębowego. Implant należy wszczepić możliwie jak najszybciej po usunięciu zęba. Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant? Wszystko zależy tutaj od decyzji implantologa. To on wybierze najbardziej odpowiedni termin implantacji. Diagnostyka ma niebagatelne znaczenie, bo pomaga uniknąć powikłań po wszczepieniu implantu. Implantację można podzielić na:
- natychmiastową;
- wczesną;
- późną.
Implantacja natychmiastowa ma miejsce jeszcze podczas tej wizyty, na której dokonuje się ekstrakcji zęba. Wczesna implantacja jest przeprowadzana od 2 do 3 miesięcy po usunięciu zęba. Implantacja późna odbywa się później niż 3 miesiące po utracie zęba. Implantolodzy zalecają jednak, aby zabieg odbył się nie później, jak 3 miesiące po ekstrakcji. Wymaga to jednak odpowiednich warunków miejscowych. Stan tkanek miękkich oraz kości musi być dobry, do tego lekarz zwraca uwagę także na to, czy w wyniku wyrwania zęba nie doszło do ostrego stanu zapalnego. Czasami przed zabiegiem koniecznością okazuje się rekonstrukcja kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej. Wtedy konieczne jest odczekanie kilku miesięcy, zanim wstawiony zostanie implant.
Wyróżnia się jeszcze implantację dwuetapową oraz jednoetapową. W przypadku implantacji jednoetapowej wszczepienie implantu odbywa się podczas jednej wizyty. Stomatolog wszczepia implant w dziąsło i przykręca śrubę gojącą lub tymczasową koronę. Wokół tych elementów goją się tkanki w jamie ustnej. W zabiegu implantacji dwuetapowej potrzeba dwóch wizyt. Druga odbywa się po 3-6 miesiącach od wykonania pierwszego zabiegu.
Dlaczego warto wszczepić implant zębowy? Zalety implantacji
Implanty zębowe to obecnie najbardziej zaawansowana metoda leczenia braków w uzębieniu. Mogą z niej skorzystać nawet osoby z bezzębiem. Implant jest zdecydowanie wygodniejszy od tradycyjnej protezy, a pacjent odzyskuje wrażenie posiadania własnych zębów. Implanty dają naprawdę doskonałe wrażenie estetyczne, ponieważ praktycznie nie da się ich odróżnić od naturalnych zębów. Dodatkowo nie zaburzają one funkcji mowy, co zdarza się w przypadku protez. Pacjent z implantami na nowo odczuwa przyjemność z żucia i gryzienia. Nowoczesne metody implantologiczne pozwalają w bezpieczny sposób odzyskać piękny uśmiech! Przeciwwskazania do zabiegu istnieją, ale brak możliwości założenia implantów występuje stosunkowo rzadko.
Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant? Są sytuacje, gdy można go założyć od razu po usunięciu zęba, ale wymaga to odpowiednich warunków w jamie ustnej. Czas zawsze jest ustalany przez specjalistę.
Czytaj także:
- Implanty zamiast protezy – kiedy będą lepszym rozwiązaniem?
- Czy implant zęba boli? Wszystko, co należy wiedzieć!
- Ile trwa zrobienie implantu zęba? Wszystko, co powinni wiedzieć pacjenci
- Implanty zębów – czy warto się zdecydować?
- Co zamiast implantu? Czym uzupełnić brakujący ząb?
- Korony na implantach – ile kosztują, kiedy warto się na nie zdecydować?