Chociaż implanty cały czas zyskują na popularności, to niektórzy pacjenci wciąż obawiają się zabiegu związanego z ich wszczepieniem. Jednak decyzja o uzupełnieniu braków w uzębieniu za pomocą implantów może bardzo pozytywnie wpłynąć na komfort życia. Proteza w przeciwieństwie do implantów musi być zdejmowana noc. Noszenie jej 24 godziny na dobę może prowadzić do uszkodzeń i zakażeń w jamie ustnej. Wygoda jest tutaj kluczowym argumentem, ale co jeszcze ma znaczenie? Czy warto wybrać implanty zamiast protezy? Dowiedz się już teraz!
Czym są implanty zębowe?
Implanty zębowe to śruby (najczęściej tytanowe), które chirurg wszczepia w kość szczęki lub żuchwy. To na nich umieszczane są sztuczne korony zębów. Pełnią tak naprawdę funkcję korzenia zęba. Jest to obecnie najbardziej zaawansowany sposób leczenia braków w uzębieniu. Takie śruby to bowiem nie tylko pojedyncze zęby, lecz także mosty i całe protezy. Implanty zrastają się z kośćmi i tworzą bardzo solidną podstawę, na której będzie trzymała się korona. Co ważne, nie zmieniają swojej pozycji podczas spożywania posiłków i dają pacjentowi efekt zbliżony do naturalnego uzębienia. Ta metoda dentystyczna jest trwała i nienaznaczona wadami tradycyjnych ruchomych protez i mostów. Poleca ją wielu lekarzy stomatologów. Pacjenci, którzy zdecydowali się na zabieg ich wszczepienia, twierdzą, że tradycyjne mosty i protezy ruchome były po prostu niewygodne i powodowały wiele otarć.
Implanty zamiast protezy? Co wybrać?
Pacjenci mogą rezygnować z implantów ze względu na strach przed zabiegiem wszczepienia śrub. Samo wszczepienie implantu jest jednak bardzo bezpieczne, a ryzyko niepowodzenia marginalne. Przed podjęciem decyzji o sposobie odbudowy pięknego uśmiechu warto najpierw zapoznać się z wadami i zaletami obydwu rozwiązań.
Implanty – zalety i wady
Implanty zamiast protezy to przede wszystkim wygoda. Jednak nie tylko kwestia komfortu jest tutaj istotna. Oto zalety implantów zębowych:
- dzięki stabilnej konstrukcji nie przesuwają się podczas jedzenia, więc pacjent będzie odczuwał wrażenie posiadania naturalnych zębów;
- mają wysoką trwałość i pozwalają na wieloletnie użytkowanie;
- dają doskonałe wrażenie estetyczne, które wpływa na poczucie atrakcyjności;
- rekonstrukcja braków w uzębieniu ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego;
- implanty są mniej narażone na uszkodzenia nawet od naturalnych zębów;
- tradycyjne protezy dentystyczne zużywają się znacznie szybciej niż implanty;
- przy implantach nie ma mowy o uszkodzeniu sąsiednich zębów, co może zdarzać się w przypadku tradycyjnych mostów protetycznych;
- wszczepienie implantu jest zabiegiem inwazyjnym, jednak wykonuje się go pod znieczuleniem, więc pacjent nie odczuwa żadnego bólu.
Czy implanty stosowane do uzupełnienia brakujących zębów mają więc wady? Trudno znaleźć metodę idealną, która jest ich pozbawiona, choć w tym przypadku nie ma ich wiele.Wśród niedoskonałości tej technologii można wymienić to, że:
- jest niewielka szansa na to, że organizm odrzuci implant i wytworzy się stan zapalny, krwawienie lub obrzęk;
- potrzeba stosunkowo dużo czasu na to, aby całe leczenie można było uznać za zakończone. Zwykle trwa to nawet kilka miesięcy.
Zalety i wady tradycyjnych protez
Aby rozstrzygnąć, czy lepszy wybór to implanty, czy proteza, należy poznać cechy tej drugiej. Tradycyjne ruchome protezy również mają pewne zalety, które warto wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na implanty zamiast protez. Poznasz je poniżej:
- tradycyjna proteza pozwala na szybkie uzupełnienie całkowitego braku uzębienia, zwykle na jej wykonanie potrzeba od 2 do 4 tygodni;
- zabieg można rozliczyć na NFZ;
- protezy są tańsze od implantów;
Ma jednak zdecydowanie więcej wad:
- jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe, ponieważ dziąsła z wiekiem zmieniają swój kształt;
- sprawia dyskomfort;
- nie przeciwdziała zanikowi kości;
- osłabia naturalne zęby;
- może się przemieszczać podczas jedzenia;
- przy jej użyciu trzeba uważać podczas posiłku, jedzenie twardych pokarmów może być niemożliwe;
- jeżeli proteza jest nieprawidłowo dopasowana, to może prowadzić m.in. do otarć;
- protezy akrylowe mogą wywoływać reakcję alergiczną.
Bezzębie może być leczone na wiele sposobów, ale najnowocześniejszą i jednocześnie najwygodniejszą metodą są implanty. Zamiast protezy wybiera je coraz więcej osób.Dzięki tej opcji można bowiem uzupełnić brak kilku lub nawet wszystkich zębów, a zalet rozwiązania jest więcej niż nawet w przypadku nowoczesnych protez.
Czytaj także:
- Proteza na implantach – ile kosztuje, kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?
- Co zamiast implantu? Czym uzupełnić brakujący ząb?
- Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant?
- Mostek na implantach – cena. Sprawdź, kiedy jest stosowany i jak prezentuje się cennik
- Implanty zębów – czy warto się zdecydować?
- All on 4 – co to jest? Wady i zalety tego rozwiązania