Wszczepienie implantu zębowego należy do zabiegów inwazyjnych, co może wywoływać obawy pacjentów. Nie są one jednak uzasadnione, a implanty to najlepsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Podczas zabiegu wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, które praktycznie eliminuje możliwość pojawienia się bólu. Nadal nie jesteś pewien, czy implant zęba boli? Przeczytaj nasz artykuł, by rozwiać wątpliwości!
Na czym polega zabieg wszczepienia implantu?
Zastanawiasz się, czy implant zęba boli? Na początek warto zapoznać się z tym, jak wygląda cały proces jego wszczepienia. Głównym celem jest wszczepienie w kości szczęki lub żuchwy tytanowych śrub. Robi się to w kilku etapach.
Diagnostyka oraz kwalifikacja
Jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu konieczne będzie wykonanie pełnej diagnostyki. Stomatolog oceni, czy stan jamy ustnej pozwala na wprowadzenie implantu. Przeprowadzony zostanie wywiad z pacjentem. Pojawią się w nim pytania o zabiegach przebytych w przeszłości, zażywanych lekach, a także chorobach. Implantolog omówi z pacjentem kwestie przeciwwskazań, powikłań oraz przebiegu leczenia. Następnie dochodzi do oceny stanu jamy ustnej pacjenta. W tym celu wykonuje się badania obrazowe RTG i tomografię komputerową. Konieczna będzie ocena warunków kostnych pacjenta oraz innych struktur, na których implant miałby się utrzymać. Jeżeli pacjent pozytywnie przejdzie przez ten etap, można przystąpić do zabiegu chirurgicznego wszczepienia implantu.
Wszczepienie implantu
Jest to najważniejszy etap, podczas którego następuje umieszczenie śruby w kości. Właśnie tej procedury najbardziej obawiają się pacjenci. Czy implant zęba boli? Zabieg ten jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowy, więc pacjent nie powinien odczuwać żadnych bodźców bólowych. Lekarz nacina błonę śluzową i za pomocą specjalnego wiertła tworzy łoże dla implantu. Umieszcza w nim implant i zszywa ranę. To koniec zabiegu chirurgicznego, teraz trzeba będzie odczekać kilkanaście dni na zdjęcie szwów.
Gojenie i umieszczenie korony
Ostatnim etapem wszczepiania implantu jest proces gojenia się rany, który kończy się założeniem korony.Tytanowa śruba musi połączyć się z kością. Aby implantolog mógł kontrolować ten proces, wykorzystuje się zdjęcia rentgenowskie. Po odpowiednim połączeniu się śruby z kością lekarz odsłania implant i umieszcza na nim śrubę gojącą, której zadaniem jest kształtowanie dziąsła. Ostateczna korona zębowa zostaje umieszczona na śrubie po około 6 miesiącach od zabiegu.
Czy wszczepienie implantu boli?
Znasz już krótką odpowiedź na pytanie, czy implant zęba boli i wiesz, że najważniejszą część zabiegu, czyli samo wszczepienie śruby, wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym. Pora na rozwinięcie tej kwestii. W czasie zabiegu pacjent rzeczywiście może odczuć pewne bodźce bólowe, ale łatwo jest je zniwelować za pomocą dodatkowej dawki środka znieczulającego. Każdy organizm ma inne uwarunkowania metaboliczne, dlatego czasami może być potrzebna większa ilość środka. Podczas trwania zabiegu pacjent będzie odczuwał jedynie ucisk oraz dotyk. Implantacja jest więc całkowicie bezbolesna. Są sytuacje, w których implantolog decyduje, że zabieg odbędzie się w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że w czasie wprowadzania implantu pacjent będzie nieświadomy.
Ból po zabiegu implantacji
Czy implant zęba boli po zabiegu? Przez pewien czas pacjent może odczuwać ból dziąseł lub okolic jamy ustnej. W takim przypadku dentysta zaleci przyjmowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych bez recepty. Jeżeli ból nie zniknie i będzie stawał się coraz mocniej odczuwalny, może to oznaczać infekcję lub uszkodzenie nerwów. W tej sytuacji konieczna będzie pilna wizyta u dentysty. Powikłania po zabiegu występują stosunkowo rzadko. Wśród nich można wymienić:
- uszkodzenie zębów;
- odrzucenie implantu;
- problemy z zatokami;
- uszkodzenia nerwów;
- alergię na materiały;
- zakażenia.
Powyższe problemy nie stanowią zazwyczaj zagrożenia dla pacjenta, a stomatolog może je łatwo wyeliminować.
Pielęgnacja zębów po zabiegu
Implanty powinny być traktowane tak, jak naturalne zęby. Konieczne więc będzie regularne mycie oraz szczotkowanie. Nie można zapominać również o cyklicznych wizytach kontrolnych u dentysty. Odpowiednia higiena zębów i implantów jest bardzo ważna!
Wiesz już, czy implant zęba boli. Leczenie implantologiczne nie powinno być bolesne i wywoływać dużego dyskomfortu. Zabieg wykonywany przez doświadczonego lekarza implantologa będzie bezpieczny i przywróci wspaniały uśmiech!
Czytaj także:
- Ile trwa zrobienie implantu zęba? Wszystko, co powinni wiedzieć pacjenci
- Korony na implantach – ile kosztują, kiedy warto się na nie zdecydować?
- Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant?
- Implanty zamiast protezy – kiedy będą lepszym rozwiązaniem?
- Objawy odrzucenia implantu zęba
- Implanty zębów – czy warto się zdecydować?
- Korony na implantach – ile kosztują, kiedy warto się na nie zdecydować?
- Proteza na implantach – ile kosztuje, kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?
- Mostek na implantach – cena. Sprawdź, kiedy jest stosowany i jak prezentuje się cennik
- Objawy odrzucenia implantu zęba
- Odrzucenie implantu zęba – postępowanie naprawcze. Jak wygląda zabieg stomatologiczny?