Leczenie kanałowe jest skomplikowaną procedurą medyczną, jednak pozwala uwolnić od bólu i uchronić ząb przed wyrwaniem. Wiele osób zastanawia się jednak, czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć. Sprawdź, kiedy konieczne jest powtórne leczenie!
Zapamiętaj!
- Leczenie kanałowe pozwala uchronić ząb przed wyrwaniem.
- Po zabiegu ząb może zepsuć się ponownie.
- Niekiedy przeprowadzane jest powtórne leczenie kanałowe (re-endo).
- Wskazaniem do re-endo może być nowy ubytek, ponowna infekcja, uszkodzenie mechaniczne korzenia.
- Zdarza się, że po leczeniu kanałowym dochodzi do powikłań, a w takiej sytuacji także powtarza się zabieg.
Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć?
Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w przypadku zapalenia miazgi zębowej. Oznacza konieczność rozwiercenia zęba, usunięcia zainfekowanej tkanki, oczyszczenia kanałów korzeniowych i wypełnienia ich. Ostatnim etapem jest odbudowa zęba, czyli założenie plomby lub korony protetycznej.
Zabieg leczenia kanałowego jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych, a jedynie niekiedy niewielki dyskomfort. Leczenie endodontyczne pozwala uchronić ząb przed wyrwaniem, pozwala też pozbyć się uciążliwego i silnego bólu spowodowanego stanem zapalnym.
Choć jest to skuteczna metoda leczenia chorób zębów, nie można wykluczyć, że nie dojdzie do ponownego rozwoju infekcji. Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć? Niestety, czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Kiedy trzeba powtórzyć leczenie kanałowe?
Zdarza się, że wyleczony ząb ponownie zaczyna stwarzać kłopoty. Nie oznacza to, że należy go usunąć, ponieważ możliwe jest wykonanie zabiegu re-endo (tak określa się powtórne leczenie kanałowe). Najczęściej procedurę ponawia się w przypadku:
- pojawienia się nowych ubytków;
- infekcji spowodowanej niedokładnym usunięciem chorej tkanki lub niedokładnym oczyszczeniem kanałów korzeniowych;
- pęknięcia korzenia, uszkodzenia korzenia na skutek długotrwałego nacisku, spowodowanego nadmierną siłą żucia czy bruksizmem;
- przeniesienia zakażenia z sąsiedniego zęba.
Ponowne leczenie kanałowe spowodowane jest zazwyczaj niepowodzeniem pierwszego zabiegu. Powikłania i komplikacje mogą pojawić się z wielu powodów:
- wąskie, zakrzywione kanały, które nie zostały dokładnie wyleczone;
- dodatkowe kanały, które nie zostały znalezione podczas pierwszego zabiegu;
- złamane narzędzie w trakcie leczenia;
- perforacja komory lub korzenia zęba.
Kolejny zabieg leczenia kanałowego
Przed przystąpieniem do ponownego leczenia kanałowego należy ustalić przyczynę niepowodzenia pierwszego zabiegu. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG lub stożkowej tomografii cyfrowej. Warto pamiętać, że kolejny zabieg endodontyczny jest bardziej skomplikowaną procedurą, dlatego wymaga opracowania szczegółowego planu działania. Zadanie ułatwić może korzystania z najnowocześniejszych narzędzi, np. wykonanie zabiegu pod mikroskopem.
Zabieg re-endo polega na ponownym otworzeniu zęba i usunięciu istniejącego wypełnienia. Kanały wymagają powtórnego oczyszczenia i opracowania, a następnie wypełnienia gutaperką i założenia tymczasowego wypełnienia. Ostatnim etapem zabiegu jest odbudowa protetyczna zęba. Po około 3 miesiącach pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną.
Czy można uniknąć powtórnego leczenia kanałowego?
Niestety, nie zawsze można uniknąć powtórnego leczenia kanałowego. Pacjent powinien jednak przestrzegać zaleceń lekarskich, dbać o higienę jamy ustnej i zgłaszać się na wizyty kontrolne. Ważne, by monitorować stan zębów i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy lekarzowi.
Leczenie kanałowe pomaga zachować własne zęby, pozbyć się bólu. Niekiedy nie kończy się na jednym zabiegu. Zabieg re-endo jest kolejną szansą na ocalenie zęba.
Czytaj także:
- Czy warto robić leczenie kanałowe? Zalety i wady procedury
- Powtórne leczenie kanałowe – wszystko, co musisz wiedzieć o tej procedurze
- Powtórne leczenie kanałowe Wrocław
- Jak długo goi się ząb po leczeniu kanałowym – proces leczenia
- Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć? Kiedy zgłosić się do dentysty?
- Jak wygląda ząb do leczenia kanałowego? Praktyczne spojrzenie na procedurę